İzleyiciler

31 Ocak 2013 Perşembe

Anne bak örnek gösterdiğin kıza neler oldu!

Aile dostumuzun kızı vardı, adı ceren. Bu ceren kolejde okuyordu, sınıfları 8 kişi falandı. Ben ise devlet okulundaydım. Çocukluk arkadaşımdı kendisi. En yakın arkadaşımdı. Ailesi de, benim ailemin en yakınlarıydı. Sık sık görüşürdük. Sırayla evlere gidip gelmeler falan.

Bizde odaya kapanır oyun oynar, okulda hoşlandığımız çocuklardan falan konuşurduk. Ben barbie oynarken, ceren çok güzel resimlerde yapardı. Barbieler ile alakası yoktu. Tabi bizimkilere, "çok cool" geliyordu bu durum. Bak Lazanya, Ceren ne güzel resim yapıyor. Sende yapsana, bebeklerle oynayacağına!! Kendimi o yaşta gerizekalı gibi hissediyordum bana böyle şeyler dendikçe...

Ceren'in matematiği çok iyiydi. Benim ise berbat. Misafirlik bitip, eve dönerken yolda, "bak ceren'in matematiği iyi, sen anca barbielerinle oyna" laflarını duyuyordum. Lan sanki karı resim yaparak matematik öğrendi. Onun sınıfı 8 kişi, benimki 48 kişi! Özürlüye anlatır gibi anlatıyorlardır. Benim zamanımda 50-60 kişilik sınıflar bile vardı. Hala var mı kaldı mı öyle bilmiyorum ki. Neyse işte. Her zaman o örnek gösterildi. Onun karnesi benden iyiydi hep. Ablam, annem ve babam onu sevip, örnek gösterirlerdi bana.

İçten içe kıskanıyordum demek ki, o zaman bunun farkında mıydım hatırlamıyorum ama sinir olduğumu çok iyi hatırlıyorum! Yazılarımı ona benzetmeye çalışıyordum, onun gibi yazıyordum. Bunu, şimdi burada yazarken hatırladım.

Neyse zaman geçti ceren lisede sınıfta kaldı, kavgacı bir kız oldu, sigara ve uyuşturucu kullandı. Erkeklerle oynaşmaya erkenden başladı, hırsızlık yaptı. Bu olaylarla beni de kirletmeye çalıştı ama akladım kendimi, doğruları ortaya çıkardım ve ailecek görüşmeyi kestik.

Sonra üniversiteye giremedi, erkenden evlendi boşandı ve şimdi yeniden evlendi.

Bak anne, zamanında övdüğün örnek gösterdiğin kız neler yaptı. Ben ise iyi kötü bir üniversite bitirdim, sigara içtim ama uyuşturucu merakım olmadı hiç. Kavga dövüşe karışmadım, sınıfta kalmadım hatta lisede teşekkür bile aldım ☺Hala resim yapamıyorum ama kimseyle de oynaşmıyorum.

Demek ki neymiş, ak göt kara göt belli olmuyormuş öyle hemen. Siz siz olun, kimseyi kıyaslamayın. Hele ki çocuğunuzu... Tabi onlarda bilemezdi böyle olacağını ama olan benim psikolojime oldu...